- Jak przygotować się na przybycie szczenięcia

   

O tym jak wybrać szczenię doskonałe dowiesz się z artykułu pod tym właśnie tytułem a tutaj przedstawię po krótce jak przygotować dom na przybycie nowego "członka rodziny"

   

Jak przygotować się na przyjęcie szczenięcia ?
Jeśli już została podjęta decyzja o zakupie psa, wybrałeś rasę i hodowlę należy poczynić starania o to, aby zapewnić maluchowi maksymalnie dobre warunki.Zacznijmy od wyprawki.
 Z mojej hodowli każdy szczeniaczek wychodzi wyposażony w:
- zapas karmy na tydzień,
- obrożę i smycz,
- zabawka,
- garść smaczków,
- metalowąa miseczkę na wodę aby można było napoić psiaka w czasie podróży.
Przyszły właściciel przed odbiorem szczenięcia powinien zakupić:
- legowisko,
- 2 miseczki,
- kocyk/ legowisko,
- zapas karmy na jaką zamierza przestawić pupila,
- zabawki ( piłeczki, sznureczki, piszczałki)
- smaczki i nagródki (najlepiej naturane bez barwników, dodatków smakowych i konserwantów)
- ewentualnie transporter lub klatkę
- chłonne podkłady (o ile zamierza uczyć szczenię załatwiania się na nie)
- szare mydło w płynie lub bardzo delikatny szamponik dla szczeniąt,
- preparat do przemywania oczek (szczególnie przydatny przy "płaczących" szczeniętach np. cavalierach)
- dobrze też mieć w domu spory zapas papierowych ręczników ( zawsze się przydadzą przy psach)
Należy też zrobić rozeznanie w klinikach weterynaryjnych w swojej miejscowości aby w razie czego wiedzieć, gdzie udać się po pomoc.
Również powinien zapoznać się z ofertą szkółek treserskich czy "psich przedszkoli"
Koniecznie trzeba przygotować dom na przyjęcie "psiego dziecka". Szczenię odbiera się z hodowli w wieku 8-12 tygodni i jest to naprawdę "dziecko" nie zdające sobie sprawy z wielu niebezpieczeństw. Szczeniaczki uwielbiają przegryzać kable, włazić w ciasne szczeliny itp. Należy więc zabezpieczyć przewody aby szczenię nie miało do nich dostępu, odgrodzić dostęp do miejsc w których nie życzymy sobie obecności psa a także  miejsc potencjalnie niebezpiecznych.
Trzeba zawczasu ustalić czy pozwolimy maluchowi spać w łóżku, czy będzie miał swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu. Jeśłi zamierzamy nie pozwolić na coś dorosłemu psu - nie możemy pozwalać na to szczenięciu. Od początku trzeba zwrócić uwagę na konsekwencje w swoim postępowaniu.

Dobrze jeśli by przez kilka pierwszych tygodni lub przynajmniej dni szczenię nie zostawało  samo. Powinno dać mu się czas na zaaklimatyzowanie w nowym domu, nauczenie się naszego cyklu dnia (pory wstawania, jedzenia, wychodzenia z domu itp). W tym czasie pomalutku przygotowujemy szczenię do samotności w sposób łagodny i stopniowy. Najlepiej zacząć od pozostawienia go na kilka minut w porze o której zwykle wychodzimy do pracy/szkoły i stopniowo ten czas wydłużać a gdy przyjdzie moment kiedy naprawdę musimy wyjść na kilka godzin, nasz maluszek będzie już na to przygotowany.